Urny pogrzebowe

Urny pogrzebowe

Artykuł miesiąca

Urny pogrzebowe podobnie jak trumny, dostępne są w sprzedaży w wielu różnych rodzajach.

Urny pogrzebowe każdego rodzaju

Najprościej podziału można dokonać, uwzględniając materiał z którego zostały wykonane. Mogą to być zatem urny ceramiczne, drewniane, kompozytowe, metalowe i kamienne. Pod względem popularności prym wiodą urny metalowe, które wyróżnia wysoka trwałość oraz estetyczny wygląd. Tradycjonaliści często decydują się na urny kamienne. Inny wybór mogą stanowić urny wykonane z kompozytu. Mają one na celu przypominać wyglądem kamień naturalny. Niekiedy Klienci wybierają urny wykonane z drewna. Mnogość gatunków drzewa pozwala dopasować wygląd to potrzeb i oczekiwań, najczęściej jednak wykorzystywane jest drewno dębowe lub sosnowe w produkcji urn.

Mnogość kształtów i wzorów

Myśląc o urnach wyobrażamy je sobie zwykle jako naczynie zbliżone wyglądem do wazy. Jednak w obecnych czasach wizerunek ten przestaje być regułą. Urny bowiem mogą przybierać najróżniejsze kształty. Rosnącą popularność zyskują urny, które wyglądem przypominają małe trumny, sekretarzyki, księgi, antyczne naczynia oraz wiele innych wzorów.

Urny występują w wielu kolorach i posiadają różnego rodzaju zdobienia. Oferty zakładów pogrzebowych w dostępnych katalogach produktowych, posiadają szeroki wybór urn, zróżnicowanych m.in. kolorem i zdobieniami.

Kremacja – alternatywa dla pogrzebu tradycyjnego

Decydując się na zorganizowanie pogrzebu kremacyjnego, należy pamiętać o kilku rzeczach. Kremacja jako proces spopielania zwłok posiada wielowiekowa tradycję w historii ludzkości. Jest ponadto zaakceptowana przez wiele religii. Liczba zwolenników kremacji z każdym rokiem wzrasta. Dzieje się tak chociażby z powodów ekonomicznych. Pogrzeb kremacyjny jest tańszy, niż pogrzeb z trumną. Jest to też najbardziej ekologiczny i bezpieczny dla środowiska sposób chowania zmarłych. Spopielanie nie przynosi szkodliwych skutków dla otoczenia.

Warto też przywołać w tym miejscu regułę jaką zawarto w Prawie Kanonicznym. Zakłada ona, że dla Bożej wszechmocy nie ma różnicy czy wskrzeszone ciało zostało wcześniej pochowane czy skremowane. Jeżeli kremacja nie została wybrana z pobudek sprzecznych z nauką chrześcijańską, to jest ona dopuszczalna.

Ważne jest to, aby pogrzeb kremacyjny odbywał się w pełnym poszanowaniu i godności osoby zmarłej. Zachowane powinny być wszelkie normy etyczne i prawne.

Jak przebiega proces spopielania?

Kremacja to proces, w którym ciało osoby zmarłej poddawane jest działaniu temperatury sięgającej 1200°C i trwa około 90 minut. Uzyskane w ten sposób prochy składa się do urny, którą następnie należy pochować. W tym celu urnę można złożyć w grobie ziemnym, grobie urnowym lub w kolumbarium czyli specjalnej niszy ściennej. Należy w tym miejscu dodać, że rozsypywanie prochów czy to do morza, czy w ogrodach pamięci jest prawnie zakazane i nieprzestrzeganie tego, może skutkować nałożeniem kary.

Pogrzeb urnowy w pewnych kręgach uznawany jest, za dalszy od Boga niż tradycyjny pogrzeb z trumną. Jest to mylne twierdzenie, ponieważ już w 1983 roku Kościół Rzymskokatolicki uznał metodę spopielania ciała za równoważną z metodą pochowania ciała w trumnie.

Dlatego też można zauważyć stały wzrost popularności pogrzebów kremacyjnych. Za ich wyborem przemawia wiele atutów. Warto jednak rozważyć wszelkie za i przeciw. Przede wszystkim powinno się zdecydować na wybór solidnego wykonawcy. Zakłady pogrzebowe Szczecin polecają się.

https://www.orkus.com.pl/oferta/urny.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments