Pożyczki pozabankowe to bardzo szeroka grupa pożyczek, która bardzo szybko rozwijają się na polskim rynku usług finansowych. Ich wielką zaletą jest ich powszechna dostępność, łatwość uzyskania, wysokie kwoty pożyczki, dogodne okresy spłat, oprocentowanie dostosowane do rodzaju pożyczonej kwoty pieniędzy. Pożyczki pozabankowe obok kredytów bankowych stały się obecnie najpopularniejszą formą uzyskania gotówki.
Można je podzielić na wiele grup w, skład których wchodzą chwilówki online i brane tradycyjnie, pożyczki prywatne, przez internet, bez sprawdzania BIK, udzielane na dowód, czy też bez zaświadczeń. Pożyczki pozabankowe są z reguły bardzo szybką formą otrzymania gotówki bez zbędnych formalności.
Pożyczki pozabankowe powstały w wyniku zatrzymania łatwego dostępu do kredytów bankowych i zaostrzenia weryfikacji Pożyczkobiorców przez banki.
W pierwszym okresie wznowienia udzielania kredytów bankowych, kredyty były bardzo powszechne i niezwykle łatwo dostępne. Banki wręcz prześcigały się w różnorodnych promocjach i akcjach, które na celu miały przyciągnąć Klientów do swoich oddziałów i udzielenia im jak największej liczby kredytów w kwotach, które nie raz były brane bez obliczania zdolności kredytowej Klienta.
Przed powstaniem Biura Informacji Kredytowej, wystarczyło przejść się ulicą, gdzie znajdowało się wiele banków i wiadomym był fakt, że w każdym z nich otrzyma się większy lub mniejszy kredyt. Kredyty były tak dostępne jak bułki w sklepie, a walka banków o swoich Klientów i oczywiście związane z tym ogromne zyski spowodowały sytuację, że nie liczyło się dobro Klienta, nie brano pod uwagę bezpieczeństwa Klientów co do jego zdolności spłaty zaciąganych coraz większych kredytów, a wręcz starano się je dawać bez żadnej kontroli i w jak największej ilości.
W czasie boomu kredytowego banki miały swoje plany do wykonania w zakresie udzielenia odpowiedniej ilości kredytów w odpowiednio wysokich kwotach. Przy braku zdolności kredytowej banki na początku oferowały limity w koncie, popularnie zwane rok liniami, a następnie zaciskający pętlę na Kliencie i wiążącym go na długie lata z bankiem twór zwany kredytem konsolidacyjnym.
Wszystkie te kroki spowodowały, że bardzo liczna grupa Pożyczkodawców zachęcana do ciągłego zaciągania kredytów długoterminowych, niestety straciła płynność finansową, a w zbiegu z nieszczęściami życiowymi jak choroba, czy też utrata pracy straciła możliwość spłaty raty zaciągniętej pożyczki.
Taki Klient natychmiast, trafiał do Biura Informacji Kredytowej jako Klient nierzetelny, a jego historia kredytowa stawała się jawna dla wszystkich banków. Klient, który miał dłuższe opóźnienia niż 90 dni automatycznie zostawał odrzucany przez banki, a jego wniosek o pożyczki zawsze rozpatrywany był negatywnie.
W odpowiedzi na taką sytuację powstawać zaczęły firmy pożyczkowe, które rozpoczęły udzielanie pożyczki wszystkim Klientom, którzy zostali odrzuceni przez banki. Pierwszą taką firmą na polskim rynku, która zaczęła udzielać krótkoterminowe i długoterminowe pożyczki pozabankowe był Provident. Firma przybyła do naszego kraju z Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej działała już z dużym powodzeniem. Provident jest firmą, która udziela pożyczki pozabankowe nie tylko na Wyspach Brytyjskich i w Polsce, ale działa na terytorium wielu innych państw.
Można powiedzieć, że pożyczki pozabankowe na raty powstały w wyniku powstałej niszy, jaką stali się Klienci, którzy wcześniej korzystali z kredytów bankowych, a w chwili obecnej takiej pożyczki otrzymać nie mogą. Jest to bardzo duża liczba osób, które starają się o szybkie pożyczki, które potrzebują na różnorodne cele, czy zobowiązania.
Taka grupa osób nie mogła pozostać bez opieki. Wolny rynek nie pozwala na takie luki. Przy okazji firmy pożyczkowe zwietrzyły doskonały interes na udzielaniu pożyczki pozabankowych. Również i Klienci pozytywnie zaczęli odbierać droższe lecz natychmiastowe formy uzyskania natychmiastowej pożyczki.
Wiadomym jest, że firmy pożyczkowe nie są instytucjami charytatywnymi lecz firmami nastawionymi na zysk. Wiadomym też jest, że zaciągane pożyczki pozabankowe w takich firmach są zwracane, a ich właściciele przejmują zyski, które z powodzeniem pomnażać mogły by banki przy swojej bardziej elastycznej polityce i większej uwadze skierowanej na dobro Klienta, a nie tylko i wyłącznie na swój własny zysk.